مطالب ارزنده

کفش چرمی

 • کفش چرمی

 • کفش چرمی مناسب ترین جنس کفش است، زیرا انتقال هوا بین پوست و خارج از کفش برقرار می‌شود. اما کفش‌هایی که جنس آنها صد درصد پلاستیک است باعث ایجاد عرق در پا شده و با جلوگیری ازجریان هوا زمینه بروز اختلالات و ناهنجاریهای پوستی فراهم می شود.
 • محققان و متخصصین طب فیزیکی می گویند . کفش راحت، کفشی است که دارای ارتفاع مناسب بوده و پا در کفش احساس راحتی کند. معمولا نباید کفی کفش سفت بوده و فشار را فقط به یک نقطه منتقل کند.بهترین شکل و فرم کفش : توزیع یکسان وزن بدن به جلو و عقب پا بهترین شکل کفش می‌باشد البته کفش‌های پاشنه بلند باعث انتقال بیشتر وزن به جلوی پا ‌شده و توصیه می‌شود که به مدت طولانی درطول روز استفاده نشود.محققان میگویند استفاده از کفش‌های لژدار که ارتفاع کفی کفش از قسمت پاشنه تا پنجه پا ادامه دارد و اختلاف آن یک تا دو سانت نیست، معمولا نوک باریک و پاشنه بلند کفش باعث انتقال وزن بدن به جلوی پا و تغییر شکل درانگشتان و بیرون زدگی استخوان پا به خارج می شود.
  تداوم در استفاده از این کفش‌ها باعث جمع شدن استخوان پا شده و به طرف مخالف کشیده می شود.این ناهنجاریها معمولا دردهای ناراحت کننده‌ای را درافراد ایجاد ‌می کند که تغییر شکل استخوان پا برگشت ناپذیر است و در نتیجه فرد مجبور به پوشیدن کفش سفارشی می‌شود.
  بر خلاف تصور مردم به خصوص زنان که صندل و دمپایی را راحت ترین کفش می‌دانند، کفش مناسب کفشی است که کاملا پا را در برگیرد،خرید کفش حتی الامکان باید در ساعات بعد ازظهر که پا به بزرگترین حجم خود رسیده انجام شود. زیرا تورم و افزایش حجم عضلات پا در بعدازظهر در بزرگ ترین حالت آن است.
  با اینکه بیشترین دردها و ناراحتی‌های کمر و پا به خاطر کفش نامناسب است،  در مجموع تنها درصد بسیار کمی از کفش‌ها استاندارد هستند و معمولا از نظر جنس، مدل، قرارگیری پاشنه ونحوه توزیع وزن مناسب نیستند اما متاسفانه بیشتر مردم از کفش‌های روتین استفاده می‌کنند.
  کفش‌های ورزشی و یا شبیه اسپرت که راحت ترین کفش‌هاست.نباید کفش را بدون جوراب پوشید.جوراب‌ها باید نخی باشد چون که باعث تسریع در انتقال هوا می‌شود. همچنین نباید پا به مدت طولانی در کفش قرار گیرد حتی کفش‌هایی که خیلی راحت هستند.
  محققان در مورد نرمش‌ و جابه جا کردن عضلات برای رفع خستگی پا اظهار داشتند : این حرکات باعث جریان خون به نقاط مختلف پا می‌شود که می‌توان مچ پا را به سمت بالا کشید و نگه داشت. تکرار این حرکات باعث می‌شود تا ورمی که در قسمت‌های پا ایجاد شده کمتر شده و سیستم پمپاژ و انتقال خون به قسمت قلب جریان پیدا کند.
  مردم بیشتر از آن که به زیبایی کفش توجه کنند باید به راحتی کفش اهمیت دهند.
  کفش هاى پلاستیکى باعث ناراحتى پوستى مى شود.
 • الگوی کفش

  الگوی کفش

  ویژگی های کفش چرم طبیعی

  چرم طبیعی محصولی فرآوری شده از پوست حیوانات می باشد و وجود رگه و عوارض طبیعی درسطح چرم ،طبیعی و وجه تمایز و زیبائی چرم طبیعی می باشد.

  کفش های چرمی دارای دوام زیادی می باشند لیکن غیر ممکن است بتوان از تغییرات جزئی و چین و چروک شدن چرم طبیعی جلوگیری کرد توجه به ملاحظات  نگهداری چرم، کمک شایانی به حفظ ظاهر اولیه آن برای چندین سال خواهد نمود. علاوه بر این کفش چرمی که به خوبی از آن نگهداری شده و به صورت منظم (هرهفته) یا در مواقع ضروری واکس و پولیش شود در برابر تاثیرات محیطی و سایش  مقاوم تر خواهد بود.

  از انجائی که تولید کفش و محصولات چرمی در گروه چرم بصورت تخصصی انجام می شود نوع ساخت و دباغی چرمهای کفش های تابستانه و زمستانه با هم تفاوت دارد، این بدان معنی است که درچرم های تابستانه برای تنفس بیشتر کفش و زیبای بیشتر ان، چرم رویه واستر کفش از پوشش رنگ کمتری به نسبت چرمهای زمستانه برخوردار میباشند

  ودر زمستان به دلیل تماس بیشتر با برف و باران منافذ سطح چرم با پوشش بیشتری از رنگ بسته می شود تا از لکه دار شدن روی کفش و نفوذ اب به داخل کفش پیشگیری شود

  این بدان معنی است که:چرم طبیعی محصولی است که در تابستان پای شما را خنک و در زمستان گرم نگه میدارد.این نکته یکی از مهمترین وجه تمایز کفش های مارال چرم می باشد.

  انتخاب کفش مناسب

  از انجایی که  قالب کفش های  چرم بسیار متنوع و متفاوت میباشند تا نیاز کفش کلیه مصرف کنندگان بصورت استاندارد پوشش داده شود لذا کفشی را انتخاب نمائید که قالب ان مناسب و مشابه پای شما باشد،همچنین دقت در انتخاب سایز مناسب کفش اهمیت بسزای در راحتی پا خواهد داشت .

  انواع مختلف کفش دارای  زیره ها و پاشنه های متفاوت برای مصارف مختلفی می باشند،لذا کفشی را انتخاب کنید که زیره آن متناسب با نوع کاربری شما باشد.

  به یاد داشته باشید همیشه کفشی را انتخاب نمائید که استر داخل ان از چرم ۱۰۰٪ طبیعی باشد چرا که مانع از رشد انواع قارچ ها و بوی بد پا میشود و باعث می شود کفش چرمی شما نفس بکشد اما باید به یاد داشت رنگ دادن استر چرمی کفش ،امری طبیعی میباشد.

  محافظت از کفش

  کفش چرمی خود را در مقابل مواد اسیدی و اشیای تیز و برنده محافظت نمائید چرا که اثار غیر قابل برگشتی روی چرم بر جا خواهد گذاشت.

  اگر لکه‌ای خیلی عمیق روی کفش ایجاد شده، سعی نکنید هر طور شده آن را از بین ببرید چون ممکن است به خود چرم آسیب جدی برسد.

  در زمستان اجازه دهید تا کفشتان در دمای عادی اتاق خشک شود. گرمای مستقیم بخاری باعث خشک و شکننده شدن چرم شده و همچنین باعث شل و فاسد شدن چسب و زیره کفش می شود.

  برای حفظ ظاهر و کیفیت چرم باید فقط از واکسهای مخصوص و گیاهی مناسب محصول در اختیار شما استفاده شود تا نیجه لازم به دست اید به یاد داشته باشید کفش چرم را شب خوب واکس زده و در جایی دربسته بگذارید و صبح استفاده نمایید

  قبل از استفاده از انواع واکسها ابتدا این مواد را در محل هایی از کفش که در معرض دید نیست امتحان شود،تا از مناسب بودن ان برای همان محصول اطمینان حاصل نمائید.

  در فصول بارندگی، هر چه سریع تر گل ولای ونمک را از سطح چرم بوسیله یک دستمال مرطوب پاک کرده و سپس واکس بزنید.

  استفاده از برس های موی اسب ویا پد مخصوص بعد از واکس زدن علاوه بر جلای بیشترباعث می شود تا واکس به خوبی به خرد چرم برود و مقدار اضافی ان از سطح چرم پاک شود.

  کفش هایی که حالت سایه روشن ویا دورنگی  در قسمتی و یا سطح کفش دارند عمدتا با تکنیک ویژه با استفاده از رنگ و پولیشهای خاصی ایجاد شده اند تا زیبایی کفش شما را دوچندان و جذابتر نمایند از این رو باید توجه داشت از انجایی که این عمل در مراحل پایانی چرم ویا کفش اتفاق می افتد ممکن است بر اثر واکس زدن و تماس با انواع پاک کننده ها و مایعات رنگ اصلی واولیه چرم(رنگ زیر دست) نمایان شده و حالت سایه روشنی خود را از دست بدهد (پیشنهاد میشود از واکس و نگهدارنده های اسپری شونده استفاده شود)

  برای تمیز کردن نبوک و جیر، می توانید از پاکن مخصوص جیر ویا پاکن تحریر کمک بگیرید و سپس بوسیله یک برس نرم مخصوص، آن را برس بکشید ،توجه داشته باشید برس در یک جهت کشیده شود.

  هر از گاهی به کفش های خود مرخصی داده و یک روز کامل از انها استفاده نکنید. این کار باعث می شود رطوبت جذب شده بخار شود و در نهایت منجر به افزایش طول عمر کفش خواهد شد.

  استفاده از کفش، بوت و چکمه در برف و باران ممکن است باعث نفوذ اب به داخل کفش از قسمت دوخت شود که امری اجتناب ناپذیر خواهد بود و باید درزمان استفاده به این موضوع توجه داشت

  کفش چرمی دارای دوام زیادی می باشد اما بسته به نوع و میزان استفاده از کفش چرمی و در نظر داشتن نکات و ملاحظات فوق ومیزان تردد در مناطق برفی،بارانی،خشک وگرم،معتدل ومرطوب ویا حتی عبور از محل های سنگ لاخی و کوهستانی و یا الوده به گرد و غبار و حتی میزان تعرق پای شما میتواند تاثیر بسزایی در طول عمر و سالم ماندن کفش شما داشته باشد.

  اگر برای مدتی نمی‌خواهید از کفش، بوت ویا چکمه چرمی خود استفاده کنید، داخل آن قالب های چوبی (چوب درخت سرو) قرار داده یا با روزنامه پر کرده و درون جعبه قرار دهید و داخل کمد بگذارید تا شکل ظاهری آن آسیب نبیند.

بازدیدها: 528

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *